Inwestycje 2018

Uporządkowanie terenu przy boisku
Pierwszą, a zarazem najcięższą i najbardziej pracochłonną inwestycją, było dla nas uporządkowanie terenu przy boisku.
Termin w/w wycinki był ustalony do końca marca 2018r., Poprzedni Zarząd nie dotrzymał w/w terminu i całą procedurę trzeba było przeprowadzić od nowa (odmowa, która polegała na cofnięciu wydanej decyzji i złożeniu ponownego wniosku).
Drzewostan w tym miejscu nie był przycinany od wielu lat i w dużej mierze zagrażał osobom przebywającym w okolicy boiska oraz ościennym działkom.
W trakcie realizacji tej inwestycji usunięto połamane drzewa i przycięto zbyt wybujałe nasadzenia
i usunięto wszelkie odpady przy boisku - na terenie, który przez 34 lata był wysypiskiem śmieci.
W efekcie zebrano ok. 300 kg odpadów szklanych i plastikowych.
Planujemy jeszcze wyrównanie terenu poprzez nawiezienie ziemi. Dodatkowo umieszczenie budek lęgowych dla ptaków oraz wiewiórek oraz domków dla owadów, a po ustabilizowaniu się terenu nasadzenia
nowych drzew i krzewów.
Drzewa podczas wycinki łamały się jak zapałki, chłopacy mieli nie lada wyzwanie i nie jedną szkodę.

Chcieliśmy jeszcze przedstawić przykład grubych, wysokich, potężnych wierzb rosnących w miejscu wycinki. Zdrowe, bezpieczne zostały przycięte. Ale niestety... piękna i wyglądająca na zdrową wierzba, potrafi po przycięciu zdradzić jakie niebezpieczeństwo stwarzała przez wiele lat. W środku drzewo o średnicy 60cm i wysokości 25 m, oraz ważące kilkaset kg, było puste i spróchniałe!!! Uzbrójmy się w cierpliwość, a za jakiś czas w miejscu na dzisiaj wyglądającym obskurnie będzie ładne, bezpieczne skupisko ludzi jak i zwierząt.
Malowanie ławeczek na boisku

W między czasie, własnymi siłami i przy pomocy chłopaków grających w kosza oraz osób chętnych, odmalowaliśmy ławeczki przy boisku, słupy do siatki oraz kosze do gry w koszykówkę. Było przy tym co nie miara śmiechu i wspaniałej zabawy oraz wspólnej integracji. Nie żałujemy ani jednej godziny spędzonej razem. Można wszystko tylko trzeba chcieć. Polecamy i zapraszamy do wspólnej integracji na naszym kochanym ogrodzie.
Montaż i instalacja ławeczek

Z pozyskanego drewna z wycinki przy boisku, które w formie cegiełek zakupili działkowcy uzbieraliśmy 4000 tys. zł, które przeznaczyliśmy na zakup ławeczek i śmietników. W końcu coś jest z wycinki i zostanie na ogrodzie, bo poprzednie lata drewno było wydawane.Ławeczki skręciliśmy sami, a montażem zajęła się firma Pana Karola Dymitra, która robiła również podesty pod ławeczki i śmietniki.
Jak to mrówki zamieszkały na boisku i co z tego wynikło ...

Trzeba było działać, na pewno zauważyli Państwo nierówności i występy na boisku, były dość niebezpieczne dla osób uczestniczących w sobotnich mszach jak i dzieci bawiących się na boisku.
Osoby spacerujące też zgłaszały ten problem. Postanowiliśmy działać i wypędzić sławetne mrówki
Remont śmietników

Został przeprowadzony remont śmietników, wymieniliśmy popękane betonowe płyty i uzupełniliśmy brakujące. Najgorzej było na śmietniku nr 1, gdzie filary podtrzymujące płyty zapadły się i groziły przewróceniem.

Przygotowanie hydroforni pod względem technicznym

Została przeprowadzona regeneracja pompy głębinowej i oczyszczenie rur z osadów, oraz sprawdzenie pod względem technicznym urządzeń hydroforni. Hydrofornia jest gotowa pod względem technicznym do ewentualnego uruchomienia w następnym sezonie (marzec 2019).

Czyszczenie zbiornika retencyjnego

Zbiornik retencyjny od samego początku istnienia działek, nie był czyszczony, więc podjęliśmy działania w celu wyczyszczenia zbiornika. Przez lata został zarośnięty roślinami wodnymi i nie spełniał roli zbiornika retencyjnego.
Rozpoczęło się czyszczenie zbiornika retencyjnego, uspakajam Państwa, to nie koniec rozpoczętych prac. Na bieżąco będziemy relacjonować postęp wykonanych działań.
Inwestycje 2019

Przeprowadziliśmy przegląd oświetlenia przy alejkach, w efekcie założono 11 kpl. nowych lamp (słupy wraz z czaszami i żarówkami ledowymi oraz wymieniono 20 kpl. czaszy z żarówkami ledowymi). Usunięto 2 kpl. na starych słupach, które zagrażały bezpieczeństwu. Kierowaliśmy się nie tylko planem ale i doraźnymi potrzebami, na wniosek działkowców.Utwardzono kolejne 700 m drogi najbardziej potrzebnego zdaniem Zarządu, odcinka tzw. północno - zachodniego, okalającej ogród, od działek: 131 do 695. Wykorzystaliśmy do tego system sprawdzony na innych ogrodach, który polega na naniesieniu i utwardzeniu
"po - frezu asfaltowego", który z czasem utworzy powierzchnię monolityczną. Ponadto zostały usunięte ubytki w drogach asfaltowych wiosną ub. roku i w bieżącym roku. Dwukrotnie nawieziono kruszec i składowano w trzech miejscach do pobierania i utwardzania alejek przez działkowców samodzielnie, jesienią ubiegłego roku i wiosną bieżącego roku.
Zgodnie z uchwałami podjętymi przez ostatnie dwa Zebrania Walne, utrzymaliśmy hydrofornię w stanie sprawnym zapewniającym stały dopływ wody, zapewniono bezawaryjne funkcjonowanie hydroforni i sieci przez właściwą konserwację i bieżące naprawy. Zarząd zwrócił się do Marszałka Województwa Wielkopolskiego w ramach programu wspierania infrastruktury ogrodowej, o środki finansowe na modernizację hydroforni przy udziale środków własnych Stowarzyszenia. Jest to zasadne z uwagi na wiek hydroforni i potrzebę montażu zasuw - zaworów umożliwiających dopływ wody z podziałem na sektory (istotne przy wyłączeniu wody w sytuacjach awaryjnych).
Realizowaliśmy uchwałę o kompleksowej wymianie liczników prądu i remontu szafek, zdecydowaliśmy się na zakupienie 350 certyfikowanych liczników. Montażem i remontem (w zakresie konserwacji, czyszczenia styków, malowaniem szafek prądowych) zajął się elektryk ogrodowy, który przeprowadził do tej pory wymianę 30 liczników.
Kontynuowaliśmy budowę placu zabaw dla dzieci. W efekcie powstało miejsce ulubione przez dzieci i rodziców wyposażone w atrakcyjne urządzenia do zabaw, furtkę, wały okalające z krzewami płożącymi. Z okazji Dnia Dziecka, przy pomocy rodziców, dzieci i członków zarządu przyozdobiono kolorowymi malunkami płyty betonowe przy placu.
Kontynuowaliśmy także zagospodarowanie terenu rekreacyjnego przy boisku - założony został trawnik, posadzono 18 drzew liściastych, jarzębin i klonów, 12 świerków oraz 23 dereni białych. Zleciliśmy wybudowanie miejsce do palenia ogniska z granitu, postawiono stół betonowy do ping - ponga, założono dodatkowe oświetlenie i szafkę elektryczną. Ponadto zamontowano: nowe deski na ławeczkach przy boisku, 2 skrzynie do przechowywania sprzętu i zabawek, oraz 2 stojaki do rowerów. W czasie wydłużonym od 15 maja do 15 października funkcjonował Toi - Toi.
W celu zapewnienia "przejrzystości alejek" - bezpieczeństwa  dla ruchu pojazdów i służb ratowniczych, zgodnie z obowiązującym prawem, wykonano "Projekt stałej organizacji ruchu na terenie Ogrodu Wierzbowa Dolina", który po akceptacji Stanowiska ds. kryzysowych Urzędu Gminy, będzie obowiązywał na terenie ogrodu oraz:
-zamontowano pięć muld zwalniających ruch pojazdów oraz trzy lustra pomocne w bezpieczeństwie ruchu,
-podjęliśmy doraźne działania dotyczące funkcjonalności alejek ogrodowych, w zakresie dostępności dla służb ratowniczych, w konsultacji z OSP i uwagami  działkowców. Polegały one na przycięciu roślinności, wzdłuż ok. 30 ogrodów. Wystąpiono z wezwaniem pisemnym do 32 działkowców, o przycięcie roślinności wystającej poza granice ogrodów, ograniczającej prześwit alejek oraz usunięcia wszelkiego rodzaju kamieni i innych ograniczeń przejazdu.

Na terenie przy stawie zlokalizowano i zamontowano siłownię zewnętrzną w wersji podstawowej o 5 stanowiskach. O lokalizacji siłowni zdecydowano się na wniosek działkowców, którzy wskazywali na ustronność, ciszę i urodę miejsca.

Z aktualizowano plan ogrodu "Wierzbowa Dolina", który w formie wolnostojącej zlokalizowano przy bramie wjazdowej. Plany przekazano do wszystkich służb ratowniczych z Pobiedzisk i Biskupic. Gruntownej modernizacji poddano bramę wjazdową, po uszkodzeniu przez samochód. Środki na naprawę i modernizację pozyskano w całości  z odszkodowania od Ubezpieczyciela.
Inwestycje 2021-22

Inwestycje z poprzednich lat są dostępne tutaj

1. Wymieniono 14 kpl lamp - założone zostały kolejne 4 lampy.

2. Zakończono remont szafek elektrycznych i wymianę liczników.

3. Uruchomiono drugą bramę północną, przy punkcie odbiorów odpadów selektywnych nr 5.
Przeniesiono bramę z wjazdu głównego.

4. Wjazd główny zaopatrzono w barierę szybko otwierającą się  - tzw. szlaban

5. Uzupełniono oznakowania pionowe na bramach: głównej oraz północnej.

6. Uzupełniono oznakowania poziome na jezdniach, dotyczące dozwolonej prędkości oraz uwaga dzieci.

7. Miejsca na odpady selektywne uzupełniono o pojemniki metalowe na popiół.

8. Dokupiono i ustawiono w miejscach uciążliwych zimą (różnica terenu - górki) niebieskie pojemniki na piasek.

9. Założony został profesjonalny monitoring z podglądem i możliwością zapisu. Informację o monitorowaniu zawarto na obiektach monitorowanych i przy obu bramach wjazdowych.

10. Sukcesywnie utwardzone zostały pofrezem dwa kolejne odcinki dróg, które odciążyły drogi główne. Rok 2021 - odcinki od działki 636-658, oraz naprawa drogi 321-451, 556-552. Dostarczono kruszywo w trzech punktach, do samodzielnego utwardzania alejek przez działkowców.

11. Rok 2022 - odcinki od 443 - 459, 414 - 310, przed bramą nr 5, 634 dziury w asfalcie, 131-146 asfalt dziury, 460 pomielony beton, 707-727 pomielony beton, skrzyżowanie przy działce 619 pofrez dziury.

12. Dostarczono kruszywo w trzech punktach, do samodzielnego utwardzania alejek przez działkowców. Na wniosek działowców odwodniono i zrobiono drenaż alejki, na której pomimo usilnych prób działkowców, w trakcie mocnych opadów zalewała okalające działki.

13. Przygotowano i zrealizowano projekt wiaty dla działkowców przy budynku Zarządu.

14. Dostosowano pomieszczenia biurowe dla zapewnienia lepszego kontaktu z działkowcami.

15. Przeprowadzono pierwszy etap usunięcia zagrażających drzew na terenie ogólnodostępnym.

16. Rozpoczęto kolejny etap projektu modernizacji hydroforni i zasuw okalających teren wokół hydroforni
Inwestycje 2020

Bezpieczeństwo w Wierzbowej Dolinie

Na terenie Wierzbowej Doliny obowiązuje Strefa Zamieszkania w której obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego.
Wjazd do strefy i wyjazd oznakowany jest znakami D 40 i D 41. W strefie obowiązują zasady:

Pierwszeństwo pieszych    przed pojazdami.

Obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h.

Wszystkie skrzyżowania są równorzędne.

Obowiązuje zakaz używania sygnałów dźwiękowych.

Na całym obiekcie obowiązuje zakaz zatrzymywania się na jezdni, poboczu, chodniku i terenach zielonych.

Progi zwalniające nie są poprzedzone znakami ostrzegawczymi z uwagi na ograniczenie prędkości do 20 km/h.

Obowiązuje parkowanie pojazdów tylko na terenie własnej działki lub w wyznaczonych miejscach.

Zarząd przystosował dwa parkingi przed bramą główną oraz przy hydroforni.

Wdrożenie projektu organizacji strefy zamieszkania wynika z Prawa o ruchu drogowym i jest zatwierdzony przez Gminę Pobiedziska.

W imieniu Zarządu SO

Wierzbowa Dolina

Monika Krakowska

Daniel Tomczak.
Inwestycje 2021-22

1. Wymieniono 14 kpl lamp - założone zostały kolejne 4 lampy

2. Zakończono remont szafek elektrycznych i wymianę liczników.

3. Uruchomiono drugą bramę północną, przy punkcie odbiorów odpadów selektywnych nr 5. Przeniesiono bramę z wjazdu głównego.

4. Wjazd główny zaopatrzono w barierę szybko otwierającą się  - tzw. szlaban

5. Uzupełniono oznakowania pionowe na bramach: głównej oraz północnej.

6. Uzupełniono oznakowania poziome na jezdniach, dotyczące dozwolonej prędkości oraz uwaga dzieci.

7. Miejsca na odpady selektywne uzupełniono o pojemniki metalowe na popiół.

8. Dokupiono i ustawiono w miejscach uciążliwych zimą (różnica terenu - górki) niebieskie pojemniki na piasek.

9. Założony został profesjonalny monitoring z podglądem i możliwością zapisu. Informację o monitorowaniu zawarto na obiektach monitorowanych i przy obu bramach wjazdowych.

10. Sukcesywnie utwardzone zostały pofrezem dwa kolejne odcinki dróg, które odciążyły drogi główne. Rok 2021 - odcinki od działki 636-658, oraz naprawa drogi 321-451, 556-552. Dostarczono kruszywo w trzech punktach, do samodzielnego utwardzania alejek przez działkowców.

11. Rok 2022 - odcinki od 443 - 459, 414 - 310, przed bramą nr 5, 634 dziury w asfalcie, 131-146 asfalt dziury, 460 pomielony beton, 707-727 pomielony beton, skrzyżowanie przy działce 619 pofrez dziury.

12. Dostarczono kruszywo w trzech punktach, do samodzielnego utwardzania alejek przez działkowców. Na wniosek działowców odwodniono i zrobiono drenaż alejki, na której pomimo usilnych prób działkowców, w trakcie mocnych opadów zalewała okalające działki.

13. Przygotowano i zrealizowano projekt wiaty dla działkowców przy budynku Zarządu.

14. Dostosowano pomieszczenia biurowe dla zapewnienia lepszego kontaktu z działkowcami.

15. Przeprowadzono pierwszy etap usunięcia zagrażających drzew na terenie ogólnodostępnym.

16. Rozpoczęto kolejny etap projektu modernizacji hydroforni i zasuw okalających teren wokół hydroforni